Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku i akcesoria, które w tym pomagają
Przesadzanie roślin doniczkowych to czynność niezbędna, aby były one zdrowe, odżywione i nawodnione. Aby jednak robić to prawidłowo i zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu, koniecznie trzeba wykonywać to zgodnie z kilkoma zasadami. Warto też korzystać z akcesoriów, które zdecydowanie przyspieszają pracę.
Jak więc przesadzać rośliny krok po kroku i jakie przyrządy do tego celu wybrać?
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku – przygotowanie
Pierwszą kwestią jest to, kiedy zdecydować się na taką czynność i trzeba zwrócić uwagę na kilka sygnałów wskazujących, że roślina wymaga już przesadzenia. Należy to zrobić przede wszystkim wtedy, gdy wydaje się być po prostu zbyt duża na daną donicę. Jeśli dodatkowo opadają liście, roślina żółknie lub nie kwitnie to jest to wręcz konieczne.
Przesadzanie roślin doniczkowych warto wykonywać jednak regularnie, najlepiej raz do roku, optymalne w okresie od lutego do kwietnia.
Kolejny etap to wybór donicy. Ważna jest tutaj zarówno jej wielkość oraz oczywiście to, gdzie dana roślina będzie umiejscowiona. Przykładowo doniczki balkonowe oraz zewnętrzne muszą być odporne na działanie czynników takich jak wilgoć i promienie UV, aby nie uległy zniszczeniu.
Następny krok to podłoże. Nie może być to oczywiście ziemia ogrodowa, a najlepiej taka, która jest odpowiednio dobrana do danego gatunku rośliny. Dla ułatwienia warto nabyć gotowe podłoże do danej rośliny, choć często tańszym rozwiązaniem jest samodzielne skomponowanie odpowiedniej mieszanki.
Na takie mieszanki zazwyczaj składa się keramzyt, piasek, żwir oraz torf. Proporcje są jednak różne, dlatego warto zasięgnąć opinii doświadczonego ogrodnika lub sprzedawcy roślin doniczkowych.
W samodzielnym komponowaniu podłoża warto sięgać też po praktyczne akcesoria, takie jak np. sitko ogrodowe Respana Garden Sieve, które pozwala na odfiltrowanie z gleby większych elementów i ich usunięcie.
Jeszcze na tym etapie – już w nowej donicy – warto wykonać warstwę drenażową, dzięki której korzenie rośliny będą chronione przed zaleganiem wody.
Sprawdzenie systemu korzeniowego
Po wyjęciu przesadzanej rośliny ze starej donicy bardzo ważne jest skontrolowanie jej systemu korzeniowego. Należy delikatnie go rozplątać i rozluźnić oraz usunąć zalegającą ziemię. Warto też oczywiście usunąć uschnięte i połamane korzonki, do czego najlepiej wykorzystać odpowiednie narzędzia ogrodowe lub zwykłe nożyczki.
Przesadzanie roślin doniczkowych to także najlepszy moment na to, aby je rozmnażać, a do tego celu dedykowane są wygodne do użytku rozsadniki. Z naszej oferty polecamy m.in.:
- kompaktowych rozmiarów rozsadnik Respana Table Greenhouse idealny do postawienia na parapecie lub na innej, niewielkiej przestrzeni,
- nieco szerszy rozsadnik Respana Table Greenhouse dedykowany do kilku roślin oraz pomocny podczas rozpoczynania domowej hodowli ziół.
Roślina ze sprawdzonym systemem korzeniowym może oczywiście zostać umieszczona w nowej donicy. Idealne dla małych i średnich rozmiarów roślin doniczkowych będą nasze kolekcje takie jak:
- Texture & Woven z ażurowymi splotami przypominającymi grubą włóczkę,
- Lofly, czyli nowoczesne i minimalistyczne warianty o ponadczasowym wyglądzie,
- Style&Chic, czyli piękne donice z wykończeniami przypominającymi ręcznie wykonywane zdobienia.
Podlewanie przesadzonych roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe po przesadzeniu są najczęściej dość mocno zanieczyszczone. Jest to doskonała okazja, aby dobrze je oczyścić z ziemi i kurzu. Można wykorzystać do tego celu ściereczkę lub szybkie mycie pod prysznicem.
Warto także już przesadzoną roślinę obficie podlać wodą. Aby taka czynność była łatwiejsza najlepiej zainwestować w wygodną konewkę taką jak nasz model Eos lub konewka Coubi. Często pojawia się też pytanie o nawożenie po przesadzaniu. Najlepiej zrobić to dopiero po kilku tygodniach, bowiem nowa ziemia jest na tyle bogata w składniki odżywcze, że nie warto robić tego od razu.
Przesadzanie roślin doniczkowych wymaga nieco czasu i dobrego przygotowania. Warto więc zgromadzić niezbędne akcesoria do tego celu, a także sprawdzić, jakie wymogi pod względem przesadzania ma konkretna roślina.