Szpadel a łopata – jakie są różnice?
Dla niewtajemniczonych szpadel i łopata mogą stanowić te same narzędzia do pracy. Okazuje się jednak, że używa się ich do nieco innych zadań, stąd też różne nazwy nie są przypadkowe. Trzeba mieć tego świadomość zwłaszcza przed zakupem, aby do konkretnego zadania wybrać odpowiednie narzędzie. Jakie są więc różnice między szpadlem a łopatą oraz na podstawie jakich kryteriów wybierać je do codziennych prac?
Czym jest szpadel?
Szpadel to rodzaj łopaty dedykowanej do kopania, a także spulchniania ziemi. Stąd też w przeciwieństwie do zwykłej łopaty ma ostrzej zakończoną krawędź umożliwiającą wbicie narzędzia w glebę. W kopaniu pomaga też szeroka, płaska płaszczyzna, a także górna krawędź, pozwalająca na przyłożenie stopy i tym samym zwiększenie nacisku.
Istotne znaczenie ma też uchwyt. Dawniej w przypadku szpadli drewnianych trzonek miał kształt litery T, czyli uchwyt również był wykonany z drewna. Obecnie natomiast, nawet w przypadku trzonka drewnianego, zazwyczaj montowana jest ergonomiczna rączka z tworzywa sztucznego. Zapewnia ona pewny chwyt i sprawia, że jest wygodniejsza w użyciu.
Czym jest łopata?
Łopata jest narzędziem służącym przede wszystkim do nabierania oraz przenoszenia sypkich materiałów. Chodzi tu jednak nie tylko o ziemię, ale również gruz, węgiel oraz śnieg. Sprawia to, że krawędź robocza jest znacznie szersza, co można zobaczyć na przykładzie narzędzi takich jak łopaty do odśnieżania, które mamy w naszej ofercie.
Część robocza jest też odpowiednio zakrzywiona. Dzięki temu podczas przenoszenia urobku na niewielkie odległości nie dochodzi do jego rozsypywania się. Warto jednak pamiętać, że do kategorii łopat należy też szpadel, dlatego wbrew pozorom obydwa te narzędzia mogą sprawdzić się do kopania.
Na wygodę pracy wpływa też trzonek, który może być drewniany lub wykonany z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Łopaty z drewnianym trzonkiem posiadamy również naszym asortymencie i są to przede wszystkim narzędzia służące do odśnieżania śniegu.
Główne różnice między szpadlem a łopatą
Różnice pomiędzy szpadlem i łopatą wynikają przede wszystkim z różnych zastosowań tych narzędzi. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że sam szpadel tak naprawdę jest jednym z typów łopat, dlatego też przy zakupie tak istotne jest określenie, jaką pracę będziemy wykonywać i tym samym, które z narzędzi sprawdzi się lepiej. Oczywiście w pewnym stopniu można używać ich wymiennie. Chcąc jednak, aby praca była wygodna i efektywna, narzędzia najlepiej dobierać dokładnie pod kątem tego, jaka czynność będzie wykonywana.
Ogółem różnice wynikają także z nieco innych zastosowań. Szpadel najlepiej zakupić do prac gruntowych, np. przekopywania ogródka. Często korzystają z tego narzędzia także leśnicy oraz budowniczy.
Co natomiast z zastosowaniem typowej łopaty? Sprawdza się przede wszystkim do podnoszenia materiałów sypkich, w tym piasku oraz węgla i oczywiście śniegu. Jest więc niezbędna przede wszystkim na placach budowlanych, a także wszędzie tam, gdzie urobek przenoszony jest ręcznie, bez zastosowania np. minikoparki. Dotyczy to głównie niewielkich inwestycji.
Różnice między szpadlem a łopatą są, jak widać znaczące. Mimo tego są to narzędzia bardzo do siebie podobne, co jednocześnie sprawia, że często ich nazw używa się wymiennie. Jednak podczas bardziej złożonych prac warto zaopatrzyć się w każde z nich, co pozwoli lepiej i sprawniej wykonywać bieżące zadania.