Na czym polega automatyczne podlewanie roślin doniczkowych i jakie ma zalety?
Podlewanie roślin doniczkowych to najważniejszy etap ich pielęgnacji. Rośliny mają jednak różne wymagania pod tym względem. Wiele osób często zapomina o podlewaniu lub nie jest w stanie wykonywać tej czynności regularnie, np. ze względu na częste podróżowanie. Jest jednak rozwiązanie, które może temu zaradzić i mowa tu o automatycznym podlewaniu roślin doniczkowych, dzięki zaprojektowanym do tego celu systemom. W jaki sposób działają i jakie mają zalety?
Działanie automatycznych systemów podlewania roślin doniczkowych
Automatyczne podlewanie roślin doniczkowych możliwe jest dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom. Taki system składa się zazwyczaj z kilku elementów. Pierwszym jest denko separujące, które umieszcza się na dnie doniczki. Musi ono dobrze przylegać do jej ścian, dlatego też systemy nawadniania najlepiej dobierać do konkretnych typów donic. W skład zestawu wchodzą także rurki, przez które dolewa się wodę oraz kontroluje jej poziom. Najczęściej mają one wskaźnik maksimum sygnalizujący, kiedy należy zaprzestać dolewać wody.
Przykładem takiego zestawu jest system nawadniający do doniczek Cube i Tubus, dopasowany do donic z tych kolekcji. W ofercie Prosperplast dostępny jest też system do Rato & Urbi w różnych wariantach wielkości.
Jak krok po kroku umieścić system nawadniania w doniczce?
Automatyczne podlewanie roślin nie jest trudne, o ile zestaw zostanie zamontowany w prawidłowy sposób. Oto najważniejsze czynności, które trzeba wykonać:
- Umieszczenie systemu na dnie wkładu albo donicy.
- Wsypanie podłoża dopasowanego do potrzeb danej rośliny (najczęściej sprawdzi się dwucentymetrowa warstwa keramzytu).
- Wsypanie ziemi.
- Umieszczenie rośliny i jej przysypanie.
- Wlanie wody do rurki nawadniającej.
- Regularne uzupełnianie wody bez przekraczania maksymalnej ilości na rurce wprowadzającej.
Jak roślina pobiera wodę z systemu?
Od momentu wlania wody roślina sama pobiera taką jej ilość, jaka niezbędna jest do wzrostu. Nie można też zapomnieć, że taki system również wymaga okresowego uzupełniania wody. Jest ono jednak znacznie rzadsze, aniżeli podlewanie przy pomocy konewki.
Jakie zalety ma automatyczny system nawadniania roślin doniczkowych?
Wiemy już, jak działają takie systemy. Warto jednak podkreślić ich zalety. Najważniejsza jest wygoda, którą z pewnością docenią osoby lubiące rośliny, ale zapominające o ich podlewaniu. Tym samym ryzyko zwiędnięcia jest zdecydowanie niższe, o ile zostaną zapewnione pozostałe czynniki związane z pielęgnacją, na przykład takie jak dostęp do światła słonecznego lub inne, odpowiednie umiejscowienie dostosowane do wymogów danej rośliny.
Okazuje się także, że takie systemy do automatycznego podlewania roślin to oszczędność wody. Wynika to z mniejszego odparowania, gdyż woda dociera bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny. Sprawia to, że oszczędność może wynosić nawet 50 proc.
Jak wspomnieliśmy, takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się też u osób, które często wyjeżdżają z domu, przez co mniej regularnie mogą podlewać rośliny doniczkowe. Warto zastosować je również w przypadku roślin, które jeśli chodzi o podlewanie, są bardzo wymagające. Takie systemy sprawiają bowiem, że będą pobierać jej dokładnie tyle, ile aktualnie potrzebują. Jest to szczególnie istotne w okresie letnim, aby nie doprowadzić do przesuszenia.
Na naszym blogu znajdziesz również inne praktyczne teksty blogowe o pielęgnacji roślin, dzięki którym dowiesz się jak zrobić ogród wertykalny oraz jak powinno wyglądać przesadzanie roślin krok po kroku.
Automatyczne podlewanie roślin doniczkowych jest możliwe i wcale nie należy do trudnych, dzięki takim ułatwieniom, jak systemy podlewania. Systemy te można znaleźć również w ofercie Prosperplast tylko i wyłącznie w przystępnych cenach.