Jak zrobić kompostownik? Zakładanie i użytkowanie
Kompostowanie to naturalne recyklingowanie odpadów organicznych. Jest to bardzo ekologiczne, ale i ekonomiczne, pozwala bowiem otrzymać kompost idealny do użyźniania roślin, ale także zaoszczędzić, dzięki rezygnacji z uiszczania opłaty za wywóz odpadów organicznych. Jak zrobić kompostownik oraz jak go prowadzić? Oto zestaw najważniejszych porad.
Jak założyć kompostownik?
Jeszcze przed przystąpieniem do działania trzeba określić, gdzie taki zbiornik się znajdzie. Jest to uzależnione przede wszystkim od metrażu, który jest do zagospodarowania na terenie posesji (choć niewielki kompostownik można umieścić również na balkonie) oraz własnych potrzeb.
W przypadku kompostownika ogrodowego najlepiej wybrać miejsce:
- zacienione,
- niezbyt wilgotne,
- nieco oddalone od tarasu lub innego miejsca, w którym latem odpoczywamy,
- równe i nie w zagłębieniu, aby do odpadów nie przedostawała się woda.
Po określeniu miejsca można przejść do odpowiedzi na pytanie, jak robi się kompostownik.
Zdecydowanie najłatwiejszy jest wybór gotowego kompostownika ogrodowego, co znacznie przyspieszy pracę. W naszej ofercie dostępne są warianty szczelne i zamykane, jak i typowo ogrodowe, takie jak większy model Module Compogreen. Zalet wyboru gotowego pojemnika jest jednak o wiele więcej, a najważniejsze z nich to:
- odporność na promienie UV i niszczenie pod wpływem innych czynników atmosferycznych,
- lekkość, pozwalająca na łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce,
- szybkość montażu,
- wysoka jakość pozwalająca na użytkowanie przez lata.
Niektóre osoby decydują się jednak na samodzielne skonstruowanie kompostownika, do czego dobrze posłuży drewno lub europalety. Aby sprawdziły się do tego celu, należy dokładnie je oczyścić oraz zaimpregnować (aby zminimalizować niszczenie pod wpływem promieni UV i wody). Można również pomalować drewno na wybrany kolor tak, aby całość lepiej się prezentowała.
Następnie należy zbić palety lub drewno tak, aby powstały ściany. Pomiędzy nimi trzeba też pozostawić przerwy, bowiem dzięki dostępowi powietrza na odpadach nie będzie powstawała pleśń. Natomiast co do wielkości, to będzie ona uzależniona od własnych potrzeb, choć nie zaleca się objętości większej, aniżeli 1 do 2m3, gdyż może to utrudnić proces powstawania kompostu.
Co na kompostownik, czyli pierwszy etap recyklingu odpadów
Aby kompostowanie przebiegało prawidłowo, istotne znaczenie mają pierwsze etapy procesu, czyli m.in. jego przygotowanie. Dlatego też na dno należy wyłożyć pocięte gałęzie, które będą stanowić warstwę drenażową. Kolejno wsypuje się albo ziemię ogrodową, albo też uzyskany wcześniej kompost. Dopiero na taką warstwę można wrzucać pierwsze odpadki.
Jak prowadzić kompostownik?
Przydomowy kompostownik to nie tylko rozwiązanie do gromadzenia resztek kuchennych (o których jeszcze nieco powiemy). Z powodzeniem można umieszczać w nim m.in. skoszoną trawę, siano, korę drzew, liście, a nawet popiół drzewny z domowego pieca.
Co natomiast z resztkami? Warto pamiętać o kilku produktach, których nie należy do niego wrzucać. To m.in.:
- obierki po owocach cytrusowych,
- pozostałości mięsa zwierzęcego i rybiego, w tym również kości,
- popiół węglowy,
- nasiona,
- pestki.
Jest to bardzo ważne, bowiem takie rozkładające się resztki to siedlisko, w którym namnażają się szkodliwe drobnoustroje. Niestety przez swój nieprzyjemny zapach wabią one szkodniki, których chcielibyśmy uniknąć wokół swojego domu.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o prowadzeniu kompostownika? Bardzo ważne są panujące w nim warunki. Kompost zawsze musi być lekko wilgotny. Materiał w sposób regularny trzeba też mieszać (najlepiej co 2 miesiące, choć zależy to również od ilości odpadów).
Jak widać, zakładanie własnego kompostownika wymaga nieco zaangażowania. Dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzi się zakup gotowego pojemnika, dzięki któremu kompostowanie można zacząć właściwie od zaraz.
Z naszego bloga dowiesz się również, jak segregować śmieci w domu i bloku, aby było to wygodne i ekologiczne.