Gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę? Poradnik
Zakup zbiornika na deszczówkę to przede wszystkim ekologia, ale i oszczędność pieniędzy. Aby jednak w pełni korzystać z jego zalet, istotne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę. Sprawdźmy najważniejsze z czynników, które należy określić przed zakupem oraz montażem.
Gdzie umieścić naziemny zbiornik na deszczówkę?
Jeszcze kilka lat temu estetyka zbiorników na wodę deszczową pozostawiała wiele do życzenia. Kolory niedopasowane do stylistyki współczesnych domów, niemodne kształty i nieładne akcesoria montażowe. Nic więc dziwnego, że inwestorzy zazwyczaj niechętnie decydowali się na takie zbiorniki lub próbowali ukryć je w jak najbardziej niewidocznych miejscach.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku nowoczesnych, naziemnych zbiorników na wodę deszczową z naszej oferty. Modne kolory (grafity i czernie), a także ponadczasowe kształty (w tym geometryczne tuby) sprawiają, że pojemniki na deszczówkę są niemalże elementami dekoracyjnymi.
Taka dbałość o detale wizualne sprawia, że można umieszczać je w dowolnym miejscu wokół domu, przy wybranej rynnie (np. ulokowanej najbliżej ogrodu tak, aby mieć łatwy dostęp przy podlewaniu roślin). Kolejno wystarczy już tylko zgodnie z instrukcją podłączyć zbiornik oraz… oczekiwać na najbliższe opady deszczu.
Gdzie umieścić podziemny zbiornik na deszczówkę?
Ulokowanie zbiornika podziemnego wymaga nieco więcej planowania, aby go zamontować, niezbędne jest bowiem wykonanie wykopu.
Trzeba przede wszystkim określić, gdzie wokół nieruchomości zostały poprowadzone media tak, aby nie doszło do uszkodzenia rur. Chodzi tutaj m.in. o rury gazu, wodociągowe, a także prądu, które mogłyby zostać uszkodzone podczas przygotowywania wykopu. Najczęściej w przypadku nowego domu ustalenie podziemnych tras rurociągów nie będzie trudne. Jednak w przypadku starszych budynków niezbędna może być dokumentacja, w tym dzienniki budowy i plany projektowe.
Należy pomyśleć jednak również o kilku dodatkowych kwestiach. Problematyczne będą zwłaszcza miejsca blisko drzew mających silnie rozwinięte systemy korzeniowe, które mogą utrudniać kopanie.
Dodatkowym zaleceniem jest także to, aby zbiornik umieścić co najmniej 5 metrów od domu oraz 2 metry od granicy działki. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza niezagospodarowana część ogrodu i dodatkowo taka, na której dopiero będziemy sadzić roślinność. Nic więc dziwnego, że na zbiorniki podziemne najczęściej decydują się właściciele nowych domów.
Porada: Zbiornik podziemny wymaga nieco więcej planowania, jeśli chodzi o jego umiejscowienie. Odwdzięcza się jednak znacznie większą ilością gromadzonej wody, którą można wykorzystać do wielu prac ogrodowych i tym samym na przestrzeni lat sporo zaoszczędzić.
Odpowiedź na pytanie, gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę zależy przede wszystkim od rodzaju zbiornika, ale też od ukształtowania terenu wokół nieruchomości. Warto jednak to zrobić, mając na uwadze wszystkie zalety związane z gromadzeniem wody deszczowej.