Jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na wodę deszczową?
Zbiorniki na wodę deszczową powinny być produkowane z takich tworzyw, aby nie niszczały nawet po wielu latach użytkowania (również w trudnych warunkach). Pomimo tego warto zadbać o kilka kwestii, które uchronią je przed zbyt przedwczesnym uszkodzeniem. W tym kontekście pojawia się bardzo ważne pytanie, czyli jak odpowiednio zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę?
Podziemny zbiornik na wodę deszczową zimą
Wydawać by się mogło, że podziemnego zbiornika nie da się w odpowiedni sposób zabezpieczyć na zimę. Jest w tym sporo prawdy, choć w praktyce wynika to po prostu z tego, jak takie konstrukcje są zbudowane i gdzie są umieszczone.
Zaleca się przede wszystkim to, aby wybrać konstrukcję solidną, rzetelnej i sprawdzonej firmy. Zbiornik musi mieć bowiem wytrzymałą obudowę, która będzie odporna na działanie niskich temperatur, a także naprężeń działających po ziemią. Z tego też powodu poleca się konstrukcje żebrowane, czego przykładem jest podziemny zbiornik na wodę deszczową Unground R-5000 zrobiony w taki sposób, aby służył inwestorom przez wiele lat.
Właściwie to jego budowa stanowi główne zabezpieczenie. Wynika to z faktu, że podziemne zbiorniki na wodę deszczową powinny być umieszczone na głębokości, na której temperatura wynosi zimą około 10 stopni Celsjusza. Sprawia to, że woda wewnątrz nie zamarza. Z tego też powodu zbiorników nie trzeba dodatkowo opróżniać. Przy tym zaleca się po prostu regularną kontrolę poprzez właz, zwłaszcza jeśli zbiornik został umieszczony płycej pod powierzchnią ziemi, aniżeli jest to zalecane.
Naziemny zbiornik na wodę deszczową a zamarzanie
Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku zbiorników naziemnych, np. ustawianych przy rynnie. Jeśli zimą zgromadzi się w nich woda, która potem zamarznie, to może dojść do pękania konstrukcji i to nawet tej bardzo solidnej.
Dlatego też takie zbiorniki należy koniecznie opróżniać z wody jesienią. Dodatkowo – jeśli to możliwe – można schować je w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli natomiast nie dysponujemy taką przestrzenią, to zbiornik można pozostawić na zimę na zewnątrz.
Taką możliwość daje nasza linia produktowa Waterform wykonana z solidnych tworzyw sztucznych, które są odporne na promienie UV, działanie niskich temperatur oraz mechaniczne naprężenia. Co istotne, dostępne są też w różnych wariantach wielkości. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie dopasować zbiornik do swojego zapotrzebowania na wodę, ale i również ewentualnego miejsca do przechowywania.
Jeśli decydujemy się na pozostawienie zbiornika na wodę deszczową na zewnątrz, to najlepiej umieścić go pod dachem. Tak, aby nie zasypały go ciężkie masy śniegu, które – ze względu na naprężenia – mogłyby go uszkodzić. Można dodatkowo zabezpieczyć go plandeką, o ile zbiornik został wcześniej opróżniony z wody i dobrze wysuszony. Pozwoli to bowiem zminimalizować parowanie i powstawanie pod taką plandeką trudnej do usunięcia wiosną pleśni.
Czy zbiornik na wodę deszczową trzeba opróżniać na zimę? Podsumowanie
Podsumowując, w przypadku podziemnego nie trzeba tego robić, natomiast naziemnego – tak. Dzięki takiemu przygotowaniu możemy być pewni, że solidny zbiornik będzie służył nam przez wiele lat, umożliwiając przede wszystkim podlewanie ogrodu oraz przydomowych rabat warzywnych. Zbiorniki w różnych wielkościach są dostępne w naszej ofercie.
Z naszego bloga dowiesz się także, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny, aby bezproblemowo gromadzić wodę deszczową, ale również nie uszkodzić rynny.