Gdzie umieścić kosze na śmieci w domu, aby nie zaburzały estetyki przestrzeni? Poradnik
Segregacja odpadów to ważny element dbania o ekologię. Staje się także coraz łatwiejsza dzięki estetycznym koszom, których nie trzeba ukrywać w zakamarkach mieszkania. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie dokładnie można stawiać kosze na śmieci, aby nie wpływały w negatywny sposób na estetykę wnętrz.
System segregacji odpadów pod zlewem
Kuchnia jest tym miejscem, w którym większość z nas generuje najwięcej odpadów. Bio, tworzywa sztuczne oraz metale, szkło i zmieszane trzeba jednak wyrzucać osobno, co wiąże się z koniecznością wygospodarowania kilku osobnych koszy, aby segregacja odbywała się w odpowiedni sposób i na bieżąco.
Standardowym rozwiązaniem są więc systemy umieszczone pod zlewem kuchennym lub w innej większej oraz najlepiej wysuwanej szafce w takim pomieszczeniu. Daje to szereg korzyści takich jak:
- kosze na śmieci są wówczas niewidoczne, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na estetykę wnętrza,
- nieprzyjemne zapachy wydzielają się w znacznie mniejszym stopniu,
- kosze nie zajmują dodatkowego miejsca (idealne rozwiązanie w małych kuchniach),
- pojemniki na odpady są w centralnym miejscu kuchni, dokładnie tam, gdzie ich potrzebujemy.
Estetyczne kosze poza meblami
Pojemna, wysuwana szafka pod zlewem nie zawsze jest standardem, zwłaszcza w starszych domach i mieszkaniach. Często wiąże się to z rozbudowaną armaturą pod zlewem, która po prostu uniemożliwia umieszczenie w tym miejscu pojemników na odpady. Nie musi to jednak sprawiać, że segregacja odpadów będzie trudniejsza.
Gdzie w takiej sytuacji umieścić kosz na śmieci w kuchni? W tym miejscu, w którym najbardziej nam to odpowiada, również poza meblami. Od razu może pojawić się jednak pytanie: co z estetyką wnętrza? Obecnie oferowane kosze – zwłaszcza te marki Prosperplast – zostały zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby nie musieć ukrywać ich w szafkach.
To nie tylko rezultat ich nowoczesnych oraz praktycznych kształtów, ale i gamy kolorystycznej. To przede wszystkim uniwersalne szarości doskonale komponujące się z białymi frontami mebli, ale także czarne i matowe, które równie dobrze wyglądają w nowoczesnych kuchniach. Natomiast w klasycznych polecamy kosze z kolekcji ECO Wood takie jak brązowy kosz do segregacji odpadów Sortibox.
Gdzie jeszcze można postawić kosz na śmieci?
Jeśli nie chcemy zaburzać estetyki przestrzeni, kosze na odpady można umieścić także w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni lub innym, w którym ich wygląd nie będzie burzył układu pomieszczenia. To również dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy obawiamy się, że odpady będą w sposób nieprzyjemny pachnieć. Chodzi tutaj zwłaszcza o odpady bio, a także nieumyte opakowania po produktach spożywczych, które rzeczywiście mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, głównie latem w okresie trwania wysokich temperatur.
Ciekawym pomysłem może być dodatkowo umieszczenie koszy na śmieci na… balkonie! To świetne rozwiązanie dla właścicieli małych mieszkań, w których kuchnia jest mała oraz nie ma dodatkowego pomieszczenia gospodarczego. W takiej sytuacji trzeba jednak zadbać o kilka czynników:
- kosz powinien być wykonany z odpornego na czynniki zewnętrzne plastiku tak, aby nie niszczał pod ich wpływem,
- powinien mieć górne wieko tak, aby zminimalizować nieprzyjemne zapachy,
- warto przymocować go np. do balustrady, aby zapobiec przewróceniu kosza, zwłaszcza podczas silnych podmuchów wiatru.
Gdzie można postawić kosz na śmieci, aby nie zaburzał estetyki przestrzeni? Jak widać, można zrobić to na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy więc od indywidualnych potrzeb, a także metrażu, który mamy do zagospodarowania.
Potrzebujesz dodatkowych wskazówek? Sprawdź, jakie kosze do segregacji śmieci w domu wybrać, aby porządkowanie odpadów według zasad było łatwiejsze i szybsze.