Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Praktyczny poradnik
Naziemne zbiorniki na deszczówkę to najczęściej wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z łatwości ich zamontowania, a także możliwości wygodnego użytkowania wody. Sprawdźmy więc, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny, aby zbieranie wody było skuteczne i bezproblemowe.
Jak zamontować zbiornik na deszczówkę?
Najczęściej zbiornik naziemny podłącza się do rynny. Pozwalają na to dopasowane do niego akcesoria, w tym wężyk, zbieracze, a także uszczelki. W przypadku zbiorników na wodę deszczową od Prosperplast polecamy akcesoria dobierane do konkretnych modeli, które są idealnie do nich dopasowane, także pod względem kolorystyki.
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Oto poszczególne etapy tego procesu.
Krok 1: Pierwszym etapem jest ustawienie zbiornika w wybranym przez siebie miejscu, które zapewni mu stabilność. Najlepiej sprawdzi się więc powierzchnia utwardzona, optymalnie betonowa lub z płytek.
Krok 2: Następny etap to oznaczenie na rynnie punktu, w którym zostanie umieszczona rurka do zbierania wody. Trzeba pamiętać o przynajmniej trzyprocentowym spadku od rynny względem zbiornika na deszczówkę tak, aby woda swobodnie spływała. Można wykorzystać do tego celu poziomicę.
Krok 3: Za pomocą otwornicy do plastiku o odpowiedniej średnicy należy wykonać otwór w zbiorniku oraz umieścić w nim przejście szczelne.
Krok 4: Otwór trzeba wykonać także w rynnie, pamiętając, w jakim kierunku będzie ułożony zbiornik oraz o tym, aby zachować niewielki spadek (otwór w rynnie powinien być więc nieco wyżej). Jeśli rynna została wykonana z metalu, to należy użyć otwornicy przeznaczonej właśnie do tego tworzywa.
Krok 5: Ostatni etap to połączenie rynny ze zbiornikiem przy pomocy elastycznego węża dołączonego do zestawu montażowego. W razie konieczności wężyk można też nieco skrócić, jeśli zależy nam na tym, aby był mniej widoczny. Do tego celu wykorzystuje się np. brzeszczot do tworzyw sztucznych. Trzeba jednak zachować odpowiedni margines długości, aby możliwe było osadzenie wężyka w otworach montażowych tak, aby nie wypadł.
Jeśli wszystkie etapy zostały wykonane prawidłowo, to w czasie opadów deszczu woda deszczowa będzie swobodnie zasilać zbiornik.
Montaż zbiornika na deszczówkę do rynny – czego nie robić?
Choć podłączenie jest łatwe, to trzeba uważać na kilka często popełnianych błędów.
Jednym z głównych jest wybranie nieodpowiedniego narzędzia do wiercenia (rekomendowana jest otwornica). Przebijanie, wiercenie lub nacinanie nożykiem mogą skutkować uszkodzeniem zbiornika, rynny. Dlatego warto wybrać profesjonalne narzędzie, które przyspieszy proces i precyzyjnie wywierci otwór.
Koniecznie trzeba także pamiętać o zachowaniu spadku pomiędzy otworami tak, aby woda z rynny swobodnie spływała do zbiornika. Jeśli otwory będą wykonywane „na oko” to niestety może zdarzyć się, że spadek ten nie będzie wystarczający. Dlatego rekomenduje się zastosowanie poziomicy.
Przed montażem trzeba także sprawdzić, czy rynna jest dobrze przymocowana do elewacji, a także zweryfikować, czy w orynnowaniu przy dachu nie znajdują się liście, które mogłyby uniemożliwić swobodne spływanie wody. Taką weryfikację warto przeprowadzać przede wszystkim na wiosnę, gdy woda deszczowa jest ponownie gromadzona po okresie zimowym.
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę? Jest to łatwe, o ile ma się odpowiednie akcesoria montażowe, a także kilka dodatkowych narzędzi, które ułatwiają takie zadanie. Aby dowiedzieć się więcej, polecamy nasze porady video oraz pozostałe teksty blogowe dotyczące zbiorników na deszczówkę.