Jak przygotować dom na sezon zimowy?
Przygotowanie do sezonu zimowego trzeba rozpocząć z wyprzedzeniem. Pomagają w tym przede wszystkim odpowiednie akcesoria, które trzeba mieć w swoim domu. Warto posiadać także listę innych zadań do zrobienia, które najlepiej sukcesywnie wykonywać już od wczesnej jesieni. O jakie zadania chodzi i co zrobić, aby zima nie okazała się nieprzyjemnym zaskoczeniem?
Bezproblemowe usuwanie śniegu
Najłatwiejszym etapem, jeśli chodzi o przygotowanie do sezonu zimowego, jest zgromadzenie wszystkich, niezbędnych do odśnieżania akcesoriów. Łopaty do odśnieżania to podstawa i główny sposób na to, aby usuwać czapy śniegu z podjazdu i przydomowych chodników. Jest to ważne nie tylko ze względu na bezproblemowe wyjeżdżanie samochodem, ale również bezpieczeństwo domowników. Odśnieżone i posypane granulatem chodniki i przejścia wokół posesji to bowiem mniejsze ryzyko niebezpiecznego w skutkach upadku.
Poza łopatami do odśnieżania podjazdu koniecznie trzeba zaopatrzyć się też w łopaty samochodowe oraz akcesoria pozwalające usunąć śnieg z szyb samochodu. Nie można o tym zapominać przede wszystkim dlatego, że nagromadzony śnieg może nawet utrudnić wyjazd z miejsca parkingowego. Jeśli dodatkowo pojazd nie jest garażowany, warto zainwestować w matę zakładaną na szybę. Dzięki temu przygotowywanie auta rankiem będzie zdecydowanie szybsze i łatwiejsze.
Sprawdzenie dachu i rynien
Jak jeszcze przygotować dom do zimy? Bezwzględnie należy sprawdzić też stan dachu oraz rynien tak, aby woda z topniejącego śniegu mogła w swobodny sposób spływać. Kontrola poszycia pozwala także upewnić się, że jego stan jest na tyle dobry, iż nie dojdzie do przeciekania.
Należy skontrolować dodatkowo stan śniegołapów dachowych, które chronią przed niekontrolowanym zsuwaniem się czap śniegu. Te ostatnie mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla osób przechodzących tuż pod dachem, dlatego zdecydowanie warto zamontować takie zabezpieczenia. Trzeba też regularnie sprawdzać ich stan, co najlepiej zrobić właśnie w okresie jesiennym, jeszcze zanim temperatura spadnie poniżej zera.
Zabezpieczenie donic i roślin ogrodowych
Typowo jesienne prace stanowiące przygotowanie do sezonu zimowego to również praca nad roślinami znajdującymi się na zewnątrz. Niektóre z nich mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia, np. młode drzewka oraz krzewy, które można okrywać słomą albo agrowłókniną, stanowiącą dla nich ochronę przed chłodem.
Troski wymagają też mniejsze rośliny, zwłaszcza róże, bukszpany oraz berberysy. Aby uchronić ich korzenie przed przemarznięciem, zaleca się usypanie u ich podstawy kopczyka. Jego celem jest zabezpieczenie przed szybkim spadkiem temperatury, który mógłby skutkować uszkodzeniem korzeni oraz kory tych roślin.
Dobrze w okresie zimowym radzą sobie natomiast byliny, które skraca się do około ⅓ ich wysokości. W chłodniejszych miejscach Polski zaleca się również okryć je trocinami lub agrowłókniną tak, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć je przed trudnymi warunkami.
Co natomiast zrobić, jeśli rośliny znajdują się w doniczkach balkonowych oraz pojemnikach? Choć same donice plastikowe doskonale znoszą niższe temperatury, to nie ma takiej gwarancji w przypadku roślin. Dlatego też najlepiej przenieść je do chłodnych pomieszczeń, np. na klatkę schodową, do piwnicy oraz spiżarki. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, to wówczas warto zadbać o izolację, zwłaszcza górnej części rośliny.
Jak przygotować się do sezonu zimowego? Przede wszystkim nie zostawiać wszystkich prac na ostatnią chwilę. Warto też wcześniej zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, zwłaszcza łopaty do odśnieżania i zbijaki do lodu. Wszystkie takie akcesoria dostępne są w asortymencie Prosperplast.