Jak zrobić ogród wertykalny w 3 krokach? Poradnik
Ogród wertykalny to doskonały sposób na to, aby na bardzo małej przestrzeni zaplanować przestrzeń dla wielu różnych roślin. Jak jednak zrobić ogród wertykalny oraz jakie rośliny do niego wybrać, aby całość prezentowała się wyjątkowo i przyciągała swoim urokiem?
Wybór odpowiednich roślin
Pierwszą i kluczową kwestią jest to, jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego. Generalnie główną zasadą jest, aby zdecydować się na gatunki stosunkowo łatwe w pielęgnacji oraz takie, które nie rozrastają się w sposób nadmierny.
Wszystko ze względu na fakt, że korzenie w ogrodach wertykalnych mają ograniczone możliwości rozwoju przez mniejszą ilość miejsca. Rośliny umiejscowione są także bardzo blisko siebie, co nie dla wszystkich gatunków jest odpowiednie.
Oto lista roślin, które najczęściej używane są w przypadku ogrodów wertykalnych:
- skrzydłokwiat,
- zielistek,
- maranta,
- rododendron,
- dracena,
- epipremnum,
- paprocie,
- begonie,
- storczyki.
Wybór sposobu montażu
Ogrody wertykalne można instalować i aranżować na wiele różnych sposobów. Ogromnym ułatwieniem są jednak gotowe systemy, które łatwo się montuje, a także zyskuje się tym samym gwarancję, że rośliny będą łatwiejsze w pielęgnacji.
Przykładem jest ogród wertykalny Cascade Garden dostępny w naszym asortymencie, który posiada wbudowany system nawadniania, co pozwala na równomierne zaopatrzenie w wodę. Posiada też ociekacz, który umożliwia gromadzenie wody.
Inną metodą są kratownice mocowane do ściany. Warto jednak pamiętać o tym, aby w takiej sytuacji zamontować również warstwę izolacyjną, oddzielającą całość. Od razu należy zaznaczyć też, że niezależnie od wyboru systemu, montaż musi być solidny.
Wszystko po to, aby pod ciężarem konstrukcji i roślin nie doszło do odczepienia się od ściany. Jeśli więc decydujemy się na gotowy system, to zawsze należy instalować go zgodnie z zaleceniami producenta.
Sadzenie zgodne z wymogami rośliny
Po zamontowaniu konstrukcji można przystąpić do sadzenia roślin. Trzeba zwrócić przy tym uwagę na wymogi poszczególnych gatunków, w tym to, jakiej ziemi potrzebują, aby bujnie wzrastać. Aby ułatwić pracę, warto też nieco wcześniej zaplanować, jaki będzie układ roślin.
Nie ma jednak zasady – można zarówno przeplatać różne gatunki między sobą, jak i umieszczać kilka tych samych obok siebie. Wszystko w zależności od efektu, który chce się osiągnąć.
Pielęgnacja ogrodu wertykalnego
Wiemy już, jak zrobić ogród wertykalny i jakie rośliny wybrać. Ostatnim etapem jest wybór konstrukcji i odpowiednie zaplanowanie układu roślin. W przypadku ogrodu wertykalnego, w którym rośliny umieszczone są w osobnych donicach, pielęgnacja nie powinna sprawiać wiele problemów. Niezbędna będzie oczywiście konewka, najlepiej z długą szyjką, dzięki której sięganie będzie łatwiejsze.
Z naszej oferty doskonale sprawdzi się do tego celu konewka Girafee, a także konewka Eos. Dla oszczędności czasu warto rozważyć też zakup systemu nawadniania oraz akcesoriów takich jak podpórka dla kwiatów Decor Orchid Sticks, jeśli niektóre rośliny wymagają wsparcia podczas wzrostu.
Warto zainwestować też w akcesoria ogrodowe, dzięki którym możliwe będzie m.in. regularne przycinanie. To ostatnie jest niezbędnym krokiem, aby zagęścić ogród wertykalny, ale jednocześnie nieco zahamować wzrost roślin rozwijających się w zbyt szybki sposób.
Okresowo niezbędne mogą być dodatkowo preparaty na szkodniki, dzięki którym unikniemy rozwijania chorób pasożytniczych roślin, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia ogrodu wertykalnego.
Jak widać odpowiedź na pytanie, jak założyć ogród wertykalny nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Pomagają w tym bowiem gotowe systemy łatwe do montażu ściennego, które można znaleźć w naszej ofercie produktowej. Polecamy także inne produkty z asortymentu Prosperplast, pomagające wprowadzić rośliny do wnętrz, takie jak doniczki wiszące oraz doniczki do uprawy.