Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Poradnik
Korzystanie z wody deszczowej to ekologia i korzystne dla środowiska rozwiązanie, ale także oszczędność pieniędzy. Aby jej gromadzenie było możliwe, trzeba jednak wyposażyć ogród w zbiornik dopasowany do potrzeb swojego gospodarstwa domowego oraz budżetu. Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Oto najważniejsze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę.
Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
Na rynku są dostępne dwa rodzaje takich zbiorników, czyli naziemne i podziemne. Pierwsze to zbiorniki na wodę deszczową montowane zazwyczaj do rynien. Ze względu na fakt, że są widoczne, warto wybrać produkt estetyczny, który pod względem wyglądu wkomponuje się w stylistykę domu.
Obecnie nie jest to trudne, zbiorniki są bowiem dostępne w różnych kolorach i kształtach. Przykładem takiego produktu jest wariant Aqua Tower, który będzie doskonale komponował się z domami nowoczesnymi, z przewagą bieli, grafitu oraz czerni. Natomiast nieco bardziej klasyczny to Woodcan dostępny m.in. w kolorze brązowym, idealny do inwestycji rustykalnych lub z elementami w kolorze ceglanym.
Drugi rodzaj to natomiast niewidoczne zbiorniki podziemne o dużej pojemności, do umieszczenia których niezbędne jest wykonanie wykopu. Wykop najlepiej przygotować w sytuacji, gdy teren wokół posesji nie został jeszcze w całości zaaranżowany. Dzięki temu prace nie będą wymagały np. naruszenia części nowo posadzonego trawnika.
Jaki zbiornik na deszczówkę? Porady przy zakupie
Wybierając zbiornik na deszczówkę, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto najważniejsze z nich:
- potrzeby domowników — czy woda będzie służyć do podlewania dużego ogrodu? A może małego ogródka warzywnego?
- powierzchnię dachu — jeśli zbiornik ma odbierać wodę z wszystkich rynien spustowych, warto oszacować, ile litrów wody będzie mógł przyjąć. Często stosuje się przelicznik, że każde 25 m2 dachu to 1 m3 objętości takiego zbiornika,
- możliwości wbudowania podziemnego zbiornika — czy na terenie posesji jest miejsce, aby umieścić go w gruncie? Czy domownicy mają taką potrzebę i zgromadzona woda będzie używana w dużych ilościach do różnego rodzaju prac?
- budżet — jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Taki, który zmieści się w domowym budżecie. W przypadku naziemnych ceny wahają się od 200 do 2 tys. zł, natomiast podziemne to od 1000 do nawet 12 tys. zł, do czego trzeba doliczyć też koszt przygotowania wykopu, a także piasku, który zazwyczaj usypuje się wokół zbiorników, aby zabezpieczyć je od niszczenia pod wpływem naporu gleby,
- czas na realizację — jak szybko chcemy korzystać z wody deszczowej? Jeśli chcemy zrobić to „od zaraz”, warto zainwestować w zbiornik naziemny, który można zamontować maksymalnie do kilku godzin.
Jak duży zbiornik na deszczówkę wybrać?
Wielkość zbiornika na deszczówkę to ważny czynnik przy zakupie. Koniecznie jednak trzeba dobrać go do swoich indywidualnych potrzeb. Potencjalnie wodę deszczową można wykorzystać m.in. do:
- podlewania ogrodu warzywnego,
- podlewania ogrodu,
- prac porządkowych,
- mycia kostki brukowej,
Pozostaje jednak ocena, do których czynności realnie będziemy ją zużywać. Im bowiem więcej takich prac, tym większy powinien być zbiornik.
Zdecydowanie warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Jaki wybrać? Taki, który będzie dopasowany do własnych potrzeb. Warto więc dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie, a także skorzystać z pomocy ekspertów, zwłaszcza w przypadku zbiorników podziemnych.
Zarówno nadziemne, jak i podziemne zbiorniki dostępne są w naszej ofercie.